Proč se v supermarketech používají rolety noc a den?

Publikováno Autor

Pokud přijdeme do kteréhokoliv většího obchodu, uvidíme, že tam je po celou pracovní dobu rozsvíceno a že mají zatažená okna. Nezáleží na tom, zda je tmavý zimní večer nebo jasný den, přirozené světlo zkrátka není vítáno.

Má to samozřejmě svůj důvod. Tím je nutnost zabránit zákazníkům ve vnímání ubíhajícího času. Tím totiž dosáhneme toho, že v onom obchodě stráví delší dobu, a tedy i víc nakoupí. A tento efekt je tak velký, že rozhodně vyváží výdaje za elektřinu způsobené neustálým svícením. I vy jste se jistě stali obětí tohoto triku. Stačí si jen uvědomit, kolikrát jste se poté, co jste vyšli z obchodu, podivili, kolik už je hodin.

obchod1

K dosažení tohoto efektu se nejčastěji používají rolety noc a den. Ty mají oproti záclonám a závěsům, které má většina z nás doma, několik výhod.

Tou hlavní je, že mnohem lépe blokují světlo. Tím se jejich účinek ještě zvyšuje, což samozřejmě je pro majitele dané firmy ideální. Navíc nejsou tak nápadné, takže neodvádí pozornost zákazníků od zboží. I to je důvod, proč jsou obvykle v šedé barvě a prakticky splývají s okolím.

Je tedy jasné, že se jedná o velmi účinnou a často používanou marketingovou strategii. Najdeme ji hlavně u větších obchodů, než u malých krámků. Ty totiž často nemají takovou plochu, aby mohli tento efekt umožnit.

rolety2

Můžeme se samozřejmě ptát, zda to není svého druhu podvod na zákazníka. A ačkoliv můžeme říci, že to není zdaleka čistá praktika, nejedná se o nic nezákonného. Koneckonců, každý z nás má dnes u sebe hodinky, či alespoň mobilní telefon, kde se může podívat, kolik hodin je.

Bohužel, většina lidí si tuto manipulaci neuvědomuje, a tím snáze jí také podléhá. A na to firmy z velké části spoléhají. Přeci jen, zvyšuje jim to zisky, a to je pro ně to nejdůležitější. Avšak pokud o tom víme, můžeme si na to dát pozor, a nebudeme tak snadno ovlivněni. A to je jen dobře.