Je čas si pořídit krejčovskou pannu

Publikováno Autor

Šití není pouze o tom, že si zakoupíme látku, nastříháme a sešijeme. Je k tomu třeba nejen dostatek šikovnosti a trpělivosti, ale také nápady a pomůcky, bez kterých by to rozhodně nešlo. Velkým pomocníkem je krejčovská panna, která nám bude věrně stát modelem, aniž by se pořád vrtěla nebo hýbala. Případně také protestovala, že už jí to nebaví. Otázkou je jakou si pořídíme, jelikož je několik možností.

figuty

Panny rozdělujeme:

  • Nastavitelné – dají se různě nastavit velikosti posuvným kolečkem.
  • Aranžérské – je sice převážně určena na šití, ale dá se i sundat ze stojanu a použít jako dekorace do výlohy, případně na aranžmá našeho výrobku.
  • Klasické – původní výrobky, které se nedaly nastavit a vyráběly se z pryskyřice, na druhou stranu byly velmi odolné proti proražení. V dnešní době se již tento produkt nevyrábí, ale stále se dají zakoupit skladové zásoby nebo použité figuríny.

Dále se rozdělují:

  • Podle typu – krejčovské, které jsou ve všech provedeních. Pak jsou k zakoupení vyšívací panny a další jsou určené pouze k aranžování.
  • Podle druhu – šijeme na všechna pohlaví, tudíž dámské, pánské i dětské.
  • Podle velikosti – dají se zakoupit přesně podle konfekční velikosti, ale zkrátka nejvhodnější budou nastavitelné, než mít na dílně všechny možné rozměry figurín.

panna

Krejčovská figurína patří k běžnému vybavení švadlen

Především usnadňují práci a manipulaci s oděvem. Jsou vyrobeny z prvotřídního materiálu, z polystyrenu, který umožňuje snadné zapichování špendlíků, tak jsou vždy po ruce, když je jich třeba na uchycení střihu, látky nebo připevnění dekorativních prvků. V poslední době se na trhu prodávají korzety nebo těla z PUR pěny. Samozřejmě pak je třeba kvalitní potah a ten se vyrábí v mnoha barevných provedeních. Dají se dále zakoupit i s různými komponenty jako jsou krčky, stojany, podstavce atd. Když si oblékneme pannu, tak můžeme snadněji vidět nedostatky a ty hravě opravit nebo doplnit.

4.3/5 - (3 votes)