Proč je vhodné nechat si schodiště postavit profesionály

Publikováno Autor

Prakticky nezbytnou součástí každého domu jsou i schody. To platí i o těch přízemních. Umožňují nám dostat se relativně bez problémů do nižších či vyšších úrovní domu. Koneckonců, i ty přízemní mají sklep a mnohdy i půdu. A tam je potřeba se dostat.

To vše si samozřejmě velmi zřetelně uvědomíme ve chvíli, kdy si stavíme dům. A dnes je poměrně populární koupit si pozemek určený k výstavbě a podstavit si tam domov podle svých představ. A aby se ušetřilo, často si jej lidé staví úplně sami.

klasický typ schodiště

Na tom samozřejmě není nic špatného, pokud mají dostatek zkušeností a nechají onen dům pořádně prohlédnout a zkolaudovat, než se v něm zabydlí. Avšak i zde přicházíme k poněkud náročnějšímu problému. Tím je právě schodiště KMK Design.

To totiž není konstrukčně vůbec jednoduché, zvláště pokud má být bezpečné. V případě, že je stavíte tak, aby pod ním byl prázdný prostor, jak bývá zvykem, musíme si dát zvláště pozor na to, abychom pečlivě dodrželi všechna pravidla. A to není snadné.

Proto se nabízí otázka, zda není lepší tuto část nechat na odbornících. Přeci jen, je pravdou, že mají podstatně víc znalostí a zkušeností, a také profesionální zařízení, která mohou použít. Jistě, bude nás to stát peníze, avšak zde je potřeba si uvědomit, jaká nebezpečí špatně postavené schodiště skrývá.

dřevěné rozdělující se schodiště

Tím asi nejsamozřejmějším je to, že se pod námi může daný schod propadnout. To se samozřejmě může velmi dobře stát, pokud bude použit nekvalitní materiál, případně i spoje. Nebezpečí také spočívá v tom, že se pod námi může propadnout celé schodiště, jednoduše tím, že neunese naši váhu.

Zde je proto důležitá pečlivá konstrukce i kvalita všech spojů. Také je při plánování nutné vzít v úvahu fakt, že po schodišti může jít několik lidí zároveň, mnohdy také mohou stát na stejném schodu. Je proto potřeba zkonstruovat vše tak, aby to tuto zátěž vydrželo.

Jistě, na první pohled se to může zdát zbytečné, ale je dobré si uvědomit, že zde může jí v některých případech i o život. A to rozhodně není radno podceňovat.