Hrubá nebo čistá mzda? Aneb kolik peněz mi přijde na účet

Publikováno Autor

Zní to lákavě. Nabízíme Vám až 35 000 Kč měsíčně, hlásá titulek inzerátu na práci. Tato částka by Vás na první pohled zaujala. Na druhý pohled ale nemusí být tak slibná. První zádrhel samozřejmě nastává u slovíčka „až“. Mnohdy je reálná částka na výplatní pásce výrazně menší, než slibovaná “až částka”. Náborové politice firem se nyní věnovat nebudeme.

Hromádka mincí

Pro běžného uchazeče o práci je zde ještě druhý problém. Kolik vlastně budu mít každý měsíc peněz na účtu? “Fakt 35 000 Kč? No to je super. Tolik peněz v předchozí práci nebylo.”, říkáte si. Potom ale může přijít s první výplatou také velké zklamání. Plat se totiž uvádí takzvaně v hrubém (pokud není uvedeno jinak). Ne každý ovšem ví, co to přesně znamená.

Hrubá mzda ukazuje celkovou sumu, kterou si za měsíc vyděláme, respektive kolik peněz za nás utratí náš zaměstnavatel. Z této částky musíme odečíst hned několik položek. Jsou to například zdravotní pojištění, daň z příjmu nebo sociální pojištění.

Kalkulačka a peníze

Pro většinu z nás je důležitější mzda čistá. Tedy částka, kterou můžeme za normálních okolností očekávat na našem bankovním účtu. Ta samozřejmě nebývá tak vysoká, jako vaše mzda hrubá. A především pro nás není úplně jednoduché si ji spolehlivě spočítat pomocí propisky a papíru. Naštěstí existují pomocníci pro převod hrubé mzdy na čistou mzdu. Ti udělají tuto práci za nás a během pár vteřin se dozvíme, jak je na tom naše čistá mzda. Aplikace na výpočet čisté mzdy je dostupná volně na internetu. Je velmi jednoduchá a přehledná. Můžete zde zohlednit mnoho faktorů, které ovlivní výši Vaší čisté mzdy. Je to například průkaz ZTP, invalidita nebo Vaše děti. Po zadání údajů a vaší hrubé mzdy, dostanete vypočtenou čistou mzdu a také přehled, kolik si vyděláte například za rok. Díky tomu lehce, rychle a zdarma zjistíte, jestli Vám nabízené platové ohodnocení bude stačit. A už se nemusíte bát, že bude reálná částka za Vaši odvedenou práci překvapením.