Koupelna pro seniory

Publikováno Autor

Pokud máte v plánu rekonstruovat koupelnu v domě, kde žije senior, nebo již prostě chcete být připraveni na dobu, kdy sami nebudete úplně mobilní, pak máte spoustu možností, jaké prvky do ní umístit, aby vám hodně zjednodušily život. Nejlepší je si před rekonstrukcí domluvit někoho, kdo této problematice rozumí a koupelnu vám neprojektuje tak, aby byla co nejlépe přístupná. Pokud nemůžete zrekonstruovat koupelnu ale i přes to potřebujete, aby byla co nejlépe využitelná seniorem, pak máte také samozřejmě možnosti. Kompenzačních pomůcek je opravdu hodně.

péče o seniory

Rekonstrukce

Pokud chcete koupelnu rekonstruovat, pak se zaměřte především na záchytné prvky, kde se může senior bez problémů chytit a tím pádem neupadne. Tyto prvky by se měly nacházet především v místech, kde člověk může lehce uklouznout. Dále se také zamyslete nad tím, zda je v koupelně potřebná vana, nebo zda bude stačit sprchový kout, který je pro osoby se sníženou mobilitou vhodnější. Pokud zvolíte sprchový kout, pak určitě volte ten, který má možnost přidělání sedátka pro seniora. To se jednoduše sklopí ke zdi a v případě potřeby zase vyklopí. Senior se tak nemusí bát pádu ve sprše, ke sprchování si jednoduše sedne, aby neuklouzl.

starý muž

Bez rekonstrukce

Samozřejmě nemusíte rekonstruovat celou koupelnu, stačí upravit jen něco, nebo pořídit vhodné kompenzační pomůcky, které vám hodně usnadní život i bez nákladných zásahů. Mezi takové kompenzační pomůcky řadíme třeba židle do sprchy, které suplují sedátka ve sprše. Dalším skvělým pomocníkem je třeba sedátko do vany pro seniory vozikyprozivot, které jim umožní se bezpečně vykoupat ve vaně, když není k dispozici sprchový kout. Do koupelny také přidělejte dostatek přídavných madel, kde se může člověk zachytit při vystupování z vany či při utírání se ručníkem. Tato madla se dají koupit a přidělat i dodatečně, není kvůli nim potřeba rekonstruovat celou koupelnu.