Proč je kočárek pro panenky od 18 měsíců věku dítěte?

Publikováno Autor

Panenky patří dlouhodobě k těm nejpopulárnějším hračkám, alespoň tedy pro holčičky. Málokdo ale ví, kde má tato obliba kořeny. Stačí si však uvědomit, že hra ve své podstatě má být přípravou na dospělý život, a hned je to jasné: tímto způsobem se malé holčičky připravují na budoucí roli matky.

 

To je samozřejmě v pořádku, koneckonců se jedná o dovednosti, které se jim v životě neztratí. Učí se tím starat se o druhého, pečovat o něj za všech okolností a dávat mu lásku. A to je něco, co ocení i v případě, že se rozhodnou později děti nemít.

 

kocarek1

 

Jednou z typických věcí, které ke hrám s panenkami patří, je kočárek či kárka. Koneckonců, v podvědomí mají stále ještě vzpomínky na to, jak ej jejich maminka právě v něčem takovém vozila. A protože děti, ať už vědomě či podvědomě, napodobují chování dospělých, není divu, že i ony chtějí vozit své panenky, které v tuto chvíli slouží jako imitace dítěte, na procházku.

 

Pokud svému dítěti chcete tuto možnost dopřát, pak vám nezbývá, než jej jít koupit, pokud tedy nemáte schovaný ten, který jste používali vy jako malí. Avšak když přijdete do obchodu, zjistíte, že doporučený věk dítěte je na kočárek pro panenky od 18 měsíců. A začnete přemýšlet, proč zrovna tenhle věk.

 

Faktem je, že kočárky ani kárky obvykle nedisponují žádnými částmi, které by mohlo malé dítě sníst. Většinou nemají ani ostré rohy či hrany, o které by se mohlo poranit. Tak proč tato doporučená věková hranice?

 

kocarek2

 

V tomto případě to má co dělat především s motorickými schopnostmi dítěte. Obvykle je totiž před rokem a půl svého života příliš nestabilní na vlastních nohách na to, aby mohlo ještě tlačit kočárek. V té době je rádo, když ujde pár kroků bez dopomoci či držení.

 

Výrobci pak samozřejmě nechtějí být zodpovědní za zranění, které by dítě případně utrpělo, a tak stanovili tuto věkovou hranici. Zda se jí budete řídit či nikoliv, je pak jen na vás. Jen pamatujte, že bezpečnost vašeho dítěte by měla být vždy na prvním místě.

3.7/5 - (3 votes)