Papírnictví jinak

Publikováno Autor

Všichni jsme, minimálně z dětství, zvyklí na klasická papírnictví plná různých sešitů, tužek, penálů, obálek a propisek. Chodili jsme tam moc rádi. Když se ale nad tím zbožím hlouběji zamyslíme, nemá tak úplně duši. Jsou to spotřební produkty bez přidané hodnoty. Jsou sice hezké, barevné, ale něco jim chybí. Cítíte to také tak? Pokud ano, pak jsme pro Vás připravili pár typů, kde přesně tento chybějící prvek seženete.

Lapač nápadů

V poslední době se začaly velmi rozvíjet nové prodejny s papírovým zbožím. I když slovo nové je trošku zavádějící, datem založení jsou možná zánovní, ale principem jsou to obchody ze starých dob. Vyznačují se tím, že tam najdete menší množství produktů. Všechny ale mají originální design a osobitou a jedinečnou strukturu. Bohužel se to podepisuje na ceně, ale co si budeme povídat, fajnšmekřina něco stojí.

Produkty se od běžného zboží v papírnictví liší tím, že se snaží být osobité, jiné. A to nejen svým designem, to je skoro jasné, ale i funkčností. Když vezmeme kupříkladu diáře. Velmi oblíbené zboží. Novinkou teď je vyrábět kapesní plánovače bez dat, člověk tak může začít psát, kdy chce a využije všechno místo beze zbytku. Vyrábějí třeba i kreativní diáře, kde má člověk mnoho místa na kreslení a dotváření svých dní. Ale když se posuneme k jiným produktům – třeba sešity. Jeden by si řekl sešit, co na něm může být zvláštního. Tak například v obchodě Papírna se specializují na široké spektrum sešitů ve všech možných barvách, z recyklovaného papíru nejvyšší kvality a často vyráběných handicapovanými lidmi. No uznejte, že byste měli radši takovýto sešit než ten za pár korun z běžného obchodu!
Zápisník pro každou příležitost

Ostatně ekologická stránka je v těchto obchodech samozřejmostí. Nenajdete zde cár papíru nebo tužku, které by byly vyrobeny nezodpovědným způsobem. A to, že jsou jejich produkty na designové špičce potvrzuje i fakt, že část z nich je pravidelně vystavováno na velké designové výstavě Designblok. Ptáte se, kam tedy za papírovými unikáty jít? Tradiční české papírnictví je například Papelote. Mezi novější patří třeba obchod lásku k papíru přímo vyvolávající Paperlovers. A nelze nezmínit i Voala, odborníky na bloky, které si zamilujete. Ale i když se vypravíte jinam, zklamaní určitě nebudete a svého úlovku si budete vážit mnohem více než běžné spotřební věci stejného druhu.

3.7/5 - (3 votes)