Vědecká fakta

Publikováno Autor

Vědecké knihy jsem měla velmi ráda. Vždycky jsem četla hlavně encyklopedie a další podobné tituly. Taky jsem občas začínala číst knihy, které měly status sci-fi nebo drama. Myslím, že všechno se vždycky zakládá také na nějakém faktu a myslím, že všechno má svůj kousek pravdy. A proto říkám, že není na škodu něčemu věřit. A pokud něčemu nevěříte, tak je také velmi vhodné, abyste si o tom zjistili nějaké informace sami. Myslím, že není nic lepšího, než když si všechno zjistíte vy sami. Takhle alespoň nebudete mít žádné pochybnosti. Sice chápu, že ve vědě je mnoho omylů a otazníků. Jistě znáte případy, kdy se nějací vědci přou o pravdu, kdo ji má. Kdo má pravdu. A týká se to hlavně takových věcí, jako je vesmír nebo lidský mozek.

I děti mají otázky.

Já sama ani nevím, čemu mám věřit. Osobně bych vždycky věřila tomu, co se mi nejvíce hodí a tohle právě dělají úplně všichni lidi. A taky vědci. Každý si věří tomu, čemu chce. A nemusí to být ani pravda. Jenže o tomhle je právě věda. Věda je o tom, že člověk věří, čemu chce, protože zrovna to považuje za pravdu. A jsou tady rozdíly mezi faktem a fikcí. Je to opravdu velký rozdíl, ale někdy je mezi tím opravdu jenom kapka pochybnosti.

Věda je magická.

Všechno se odehrává v nás. Věda je opravdu velký otazník a věda je taková, že jí věříte nebo ne. Takže i nějaká fikce se zakládá na pravdě. A je vhodné to respektovat. A myslet na to. Není totiž nic horšího, než když se spletete a nějakému vědci řeknete nějakou faleš. Já jsem jednou dostala od kamaráda vědeckou knihu o lidském těle. Musím říct, že to byla opravdu velmi fascinující vědecká kniha o biologii, která mě velmi zajímala. A z knihy jsem byla velmi nadšená. A za týden jsem ji měla již přečtenou. A co vy? Jak se stavíte k vědě a vědcům vy? Máte jejich rady za praktické a věříte jim nebo si taky pravdy a teorie jenom sami vybíráte a věříte tomu, čemu chcete?