Tichý podvodní svět v pokoji

Publikováno Autor

Nádrž s akvarijními rybičkami a rostlinami je skvělým řešením také pro ty, kteří chtějí doma něco živého, ale kvůli alergii nemohou přivést do rodinky pejska nebo kočičku. Rybičky jsou pro alergiky vhodným domácím mazlíčkem . Jak takové správné akvárium založit? Co je při tom důležité?
modrá rybka

Vhodná velikost a tvar
Čím bude naše akvárium větší, tím více rybiček v něm samozřejmě můžeme chovat. Počet umístěných ryb záleží nejen na celkovém objemu, ale také na výšce nádrže a ploše hladiny vody. Zakoupit si můžeme akvárium klasického tvaru (pro začátečníky určitě nejvhodnější), to má vodorovnou hranu dvakrát delší než svislou. V obchodech jsou nabízeny ovšem též nádrže jiných tvarů. Moc hezky může oživit temný kout místnosti například akvárium rohové. Pokud se rozhodneme pro něco atypického, na míru, je samozřejmě nejlepším řešením nechat realizaci rukám zkušených odborníků. Taková akvária jsou pak samozřejmě dražší. Záleží na našem vkusu, finančních možnostech, a také prostorových podmínkách našeho domu.
zlaté rybky

Bezpečné umístění
Základem je mít pro akvárium místo, které je pevné a rovné. A nezapomínat, že jde o věc dost těžkou, plnou vody! Nemělo by být přímo u okna, kde je vystaveno přímému slunci (nežádoucí nárůst řas a zvyšování teploty). Nesvědčí mu též umístění u topení nebo v průvanu. Myslíme také na to, že je potřeba mít k dispozici elektrické zásuvky pro osvětlení, filtraci a topení. Při výběru vhodného místa zkrátka nesmíme zapomínat na bezpečí obyvatel akvária, ovšem i bezpečí všech obyvatel domácnosti! Pozor na zvědavé děti, ale i naše zvířecí kamarády. Takovým pejskům a kočičkám se rybičky také moc líbí. A jsou také velice vynalézaví!

Tvarování dna a sázení rostlin
Do akvárií sladkovodních používáme hrubý křemičitý písek, kamínky a kameny. V mořských se používá písek jemnější a oblázky. Tato akvária jsou ale náročnější na vytvoření i vlastní provoz a jsou doporučována spíše zkušenějším akvaristům. Dno formujeme tak, že vrstvu materiálu směrem k přední stěně snižujeme. Rostliny umisťujeme do skupin podle druhu. Dozadu vyšší, dopředu nižší. Tak je celkový dojem přirozenější. Přidat můžeme větší kameny, kořeny a jiné dekorace.

Světlo, teplota vody a dostatek kyslíku
Osvětlení a teplotu vody musíme vždy přizpůsobit druhům rybiček, které hodláme v akváriu ubytovat. Čistou vodu a dostatek kyslíku ale potřebují všechny! Myslíme na to při výběru filtrování a vzduchování našeho akvária. Samozřejmostí pro správného akvaristu je pak pravidelné čištění!

4.7/5 - (3 votes)
Rubriky Nezařazené