Pomáháme babičkám a dědečkům

Publikováno Autor

Máte doma někoho, o koho se staráte? Někdy to je náročné, že? Je ale možné pro ně zařídit tzv. Pečovatelskou službu, která se o vašeho seniora či o osobu postiženou, postará také. Pán či paní přijede až k nim domů, může pomoci třeba s domácími pracemi tak, aby byl v domácnosti pořádek, může také nakoupit potraviny, dovést oběd. Často ale stačí babičce či dědečkovi nějaká společnost nebo dohled. V neposlední řadě nabízí také pomoci s hygienou, která při těžké pohyblivosti může být trochu problém. Pečovatelská služba se dá zaplatit z příspěvku na péči, cena bývá často kolem 120-150, – Kč na hodinu. Je to opravdu dobrá pomoc, na takovém místě musí pracovat člověk, který to dělá rád a tak není třeba se ničeho obávat.
děda s holí
Pokud potřebuje senior či postižená osoba již větší péči, spíše od zdravotníka, je vhodnější Ošetřovatelská služba. Jde o zdravotní sestřičku či bratra, která dochází k vám domů, pomáhá při ošetřování ran či proleženin nebo učí seniora chodit s chodítkem nebo berlemi, mohou také aplikovat inzulin nebo podávat potřebné léky. Tato služba je při nařízení od lékaře placena ze zdravotního pojištění.
Dále existuje také Osobní asistence. To je služba, kterou si můžete zařídit na jakoukoli dobu a jakékoli místo, které potřebujete. Může to být například na chatu nebo na dovolenou, ale také na úřad. Prostě tam, kde bude potřebovat senior jakkoli pomoci. Tato služba se dá také hradit z příspěvku na péči a její poskytování je možné kdykoli – 24 hodin denně.
složené ruce na klíně
V neposlední řadě se nezapomíná ani na osoby pečující o jiné osoby – postižené či seniory a nabízí se jim takzvaná Odlehčovací (úlevová) péče. Cílem této služby je, aby si osoba, která pečuje o osobu jinou, mohla také odpočinout a kupříkladu si něco zařídit, takže tato služba vlastně zastoupí člověka, který pečuje. Pokud totiž pečujete o někoho často, či dokonce celodenně, může to vést k opravdu silnému vyčerpání.
Určitě je správné se postarat o své blízké, pokud to potřebují. Nesmíme však zapomínat na sebe a vždy si musíme najít čas i na své koníčky, záliby a hlavně na ostatní členy rodiny.

4.7/5 - (3 votes)
Rubriky Nezařazené