Muzikál Billy Elliot

Publikováno Autor

Premiéra proběhla 11. Května 2019 v plzeňském divadle J. K. Tyla. Hlavním hrdinou je pan Lumír Olšovský, který je režisérem tohoto skvělého muzikálu. Mimochodem se jedná o první nastudování tohoto „smutného“ příběhu v českém jazyce.

muzikál v Plzni

Příběh Billyho

 

V muzikálu je v hlavní roli jedenáctiletý chlapec, který je z hornické rodiny. Doba, kde se odehrává děj je pro horníky nepříznivá. Probíhají stávky horníků, kdy tímto protestují proti zavírání dolů v Anglii. Malý Billy je otcem nucený na chození do hodin boxu. Box mu nic neříká a hodiny ho nebaví. Ovšem po hodině boxu začíná hodina baletu, kterou vyučuje paní Wilkinsonová. Malý chlapec se v baletu okamžitě vidí a paní Wilkinsonová vidí jeho talent, proto mu dopomáhá ke splnění jeho snu.

Role mladého Elliota a jeho kamaráda Michaela je velice složitá. Ve Velké Británii probíhaly konkurzy skoro dva roky a představilo se několik tisíc chlapců, kteří cvičili několik měsíců role a ani to jim zcela nezajistilo výhru v podobě obsazení.

Proto měl pan Olšovský opravdu velkou zodpovědnost ve výběru mladých herců. Naštěstí se podařilo najít skvělé malé herce a představení je opravdu fenomenální.

V příběhu nejde jen o zpět, ale celý příběh a inscenace Vás vtáhne do děje. V průběhu představení se ocitnete uprostřed stávky horníků, na hodině boxu, baletu, ale jste vtaženi i do rodinných hádek u Elliotů.

Celý příběh končí odjezdem malého Billyho do nejprestižnější taneční školy a jeho otec s bratrem se vrací zpět ke starým životům.
modrá opona

Překlad z originálu

 

Co bych ještě v představení vyzdvihla, je překlad z původních textů. Jedna z nejznámějších písní muzikálu je „Elektricity“ do českého jazyka jí tým přeložil „Jako nabitý“ a je opravdu hitem celého večera. V průběhu této písně ani nedýcháte a těšíte se na každé další slovo a krok.

Plzeň nyní žije muzikálem. Přijďte se podívat a zhodnoťte sami.

5/5 - (2 votes)