Blíže ke hvězdám

Publikováno Autor

Již od pradávna se lidstvo snažilo dostat ke hvězdám a ještě dál. Díky vyspělé technice již o vesmíru víme hodně. Ovšem i tak je to jen malé zrnko, které je v lidských silách prozkoumat. I přes snahu vyspělých států a společností, nás vesmír překvapuje a fascinuje svou tajemností.
Se začátky bádání jsou spojována jména, jako je kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, první člověk, který vzlétl do vesmíru. Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. 4. 1961. Dále třeba Neil Alden Armstrong, americký astronaut a první člověk, který vstoupil na povrch Měsíce.
Velkými mocnostmi, které se v astronautice „předhánějí“ je hlavně USA (NASA) a Rusko (Roskosmos).
planeta Země
Obě mají velké množství úspěšných pokusů a výsledků v této oblasti. I Česká republika je členem evropské agentury na probádávání vesmíru ESA. I my se v rámci tehdejšího Československa můžeme pyšnit známým jménem Vladimír Remek. Byl to slovenský pilot, který jako první Evropan vzlétl do vesmíru.
kosmonaut
Také děti mají o vesmír veliký zájem. Nejen pro ně je tu spousta stálých expozic nebo dočasných výstav s tímto zaměřením. Například na Výstavišti v Praze probíhající Cosmos Discovery. Oblíbené programy pro návštěvníky všech věkových kategorií nabízí i pražské Planetárium. Zajímavou a poutavou formou přibližují fakta i zajímavosti dětem již od předškolního věku a rozšiřují tak jejich znalosti a přehled o tom, co je tam daleko za modrou oblohou a hvězdami. O tom jaké jsou ještě kromě naší Země další známé planety, čím je která z těchto planet odlišná a zajímavá. 
Téma vesmír a astronautika je často tématem divácky oblíbených filmů. Například Apollo 13, Kontakt, Armagedon. Nejoblíbenější jsou bez pochyby všechny díly filmů Star Wars nebo Vetřelec. Dokazuje to skutečnost, že první epizody byly natočeny zhruba před čtyřiceti lety a Star Wars stále v kinech uchvacují novými epizodami své fanoušky a drží si vysokou míru návštěvnosti.

4/5 - (2 votes)