Zelené čističky vzduchu

Publikováno Autor

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jsou nám pokojové rostliny prospěšné? Nejen svou krásou a výrobou kyslíku, ale i tím, že z našeho domácího okolí pohlcují spoustu jedovatých pachů jako např. formaldehyd z nábytku, benzen, toluen a další. Jsou to právě zelené rostliny, které dokážou pohlcovat tyto i jiné zdraví škodlivé látky.
rostliny na balkoně
Říká se, že bychom pokojové rostliny neměli mít v pokoji, ve kterém spíme a to z jednoduchého důvodu, berou nám kyslík. Na tomto tvrzení je velký kus pravdy. Je to proto, že v rostlině přes den probíhá tzv. fotosyntéza, což je proces, kdy rostlina potřebuje oxid uhličitý spolu se světlem, který v sobě mění na kyslík a ten vylučuje ven. Problém vyvstává tehdy, když padne tma a nejsou přítomny žádné paprsky slunce, to v rostlině začne probíhat proces opačný fotosyntéze tzv. dýchání. V tuto chvíli bere rostlina z okolního prostředí kyslík a přetváří ho na oxid uhličitý a to není to nejlepší ke kvalitnímu spánku.
pokojové rostliny a láhev
Tedy všechny pokoje, kromě ložnice, by měli obsahovat spoustu zelených rostlin. A které jsou ty nejlepší? To si řekneme v top 5 pokojových rostlin.
1. Fíkusy
První místo obsadila velmi oblíbená zelená pokojovka Fíkus. V domácnostech je nejvíce oblíbený Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina). Prospěšné jsou i jiné druhy např. : Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica), F.lyrovitý (Ficus lyrata),F.dlouholistý (Ficus binnendijkii).
Jen pozor na průvan nemají ho vůbec rády a často po něm Fíkovníkům opadají listy!

2. Zamioculcas
Je to africká tučnolistá sukulentní rostlina s českým názvem Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia). Ovlivňuje v místnostech hodnoty benzenu a oxidu uhličitého. V Africe jsou listy Kulkasu využívaný v domácí medicíně a to při bolestech uší a kožních chorobách.

3. Lopatkovec (Spathiphyllum)
Velice oblíbená pokojová rostlina. No přiznejme si, kdo ji doma nemá? Spatifulum, jak se ji lidově říká, pomáhá v domě či bytě nejen k čistějšímu vzduchu, ale i k útulnosti, protože jakmile vám vykvete krásnými bílými květy, je to pohled k nezaplacení.

4. Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Tenura, jak se jí kdysi říkalo, je velice nenáročná rostlina se sukulentními listy. Některé druhy jsou dokonce pěstovány pro výrobu kvalitního textilního vlákna. Listy Tchýnina jazyku se používají nejen jako ozdoba interiéru, ale také k potírání bradavic.

5. Chyzantéma(Chrysanthemum)
Také listopadka či dušička by zdaleka neměla být jen ozdobou hřbitovů. V našem interiéru dokáže velice dobře čistit zplodiny ve vzduchu, proto bychom si jí měli dopřát i tam.

A jaké máte doma rostliny vy? Máte alespoň jednu čističku z našeho přehledu? Jestli ne, tak si jí určitě do budoucna pořiďte. Vaše dýchací cesty, ale i celé tělo bude velice spokojené s kvalitními podmínkami ve vašem domě či bytě.

Rubriky Nezařazené