Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez instalatéra?

Publikováno Autor

Ucpaný odpad u dřezu, umyvadla nebo vany je vcelku běžný problém, který se do našich domácností s určitými časovými intervaly neustále vrací. Voda z odpadu odtéká jen velmi pomalu nebo už vůbec a po celém bytě se šíří nepříjemný odér, který je zapříčiněný právě ucpaným odpadem. Zažili jsme to asi všichni, instalatér tento problém vyřeší mrknutím oka. Ovšem tento banální problém v domácnosti často vyřešíme sami, instalatéra praha volejte až v případě největší nouze.

 

tekoucí voda

V koupelně jsou příčinou nejčastěji vlasy nebo vousy, v kuchyni pak zase zbytky jídel a tuk. Tahle vražedná kombinace se pomalu zanáší na stěnách potrubí a po delší době vytvoří nepropustnou bariéru, která nedá šanci vodě odtéct. Tyto usazené nečistoty na stěnách potrubí pomalu hnijí a vytvářejí nepříjemný odér.

 

Ještě pře příchodem instalatéra

Instalatér sice problém vyřeší téměř okamžitě, ale čekat na jeho spásnou pomoc musíme v některých případech i několik dní. I když je neodtékající odpad nepříjemnou komplikací, není ještě zapotřebí hned volat instalatéra. Zkuste se nejprve s ucpaným odpadem popasovat sami.

umývání nádobí

Ve spíži najdeme celou řadu pomocníků, které na ucpaný odpad s pravidelností používaly naše babičky. Vyzkoušet můžete jedlou vodu nebo ocet, ty nasypete do odtoku, necháte půl hodiny působit a následně zalijete horkou vodou. Jednoduchý, ale přesto účinný trik, který si mnohdy s jednoduššími formami ucpaného odtoku poradí.

 

Druhou možností je gumový zvon, který dokáže hotové zázraky. Pokud však nepomůže ani on, je jedinou možností rozebrat a vyčistit sifon. Nebojte se, i ten zvládnete vcelku snadno vyčistit, chce to jen trochu obratnosti. Pod sifon dejte kbelík s vodou, rozšroubujte a vše dobře vyčistěte. Zkontrolujte i stav těsnění, pokud je ztvrdlé a drolí se, je zapotřebí ho vyměnit. Pak už stačí sifon zase zašroubovat a máte hotovo.

5/5 - (2 votes)